היסטוריה עולמית של הפלייבק

תיאטרון פלייבק הוא צורה מקורית של תיאטרון אלתור שבו חברי הקבוצה או הקהל מספרים סיפורים מחייהם וצופים בהם  על המקום. אם בתיאטראות, או סדנאות, למטרות חינוכית או קלינית, תיאטרון פלייבק מקרב בין אנשים ויוצרשותפות ברמה האנושית

תירגם יורם חן

מבוא  

קבוצת הפלייבק הראשונה בעולם
תיאטרון פלייבק נוסדה בשנת 1975 באמצע עמק ההדסון בניו יורק על ידי ג 'ונתן פוקס עם  ג' וסאלאס וחברים אחרים של הקבוצה המקורית  מאז נפתחו מאות קבוצות של תיאטרון פלייבקברחבי העולם,  והוקמה רשת בין לאומית המקשרת בין קבוצות בחמש יבשות.

שורה של שחקנים יושבים על ארגזים מול הקהלמצד אחד יושב מוסיקאי עם מגוון של כלי נגינה.מצד שני, המנחה, ולידו כיסא ריק, המנחה מזמין מתנדב מהקהל לספר סיפור אישי.

ג'ונתן פוקס מראיין במופע תיאטרון פלייבק משמש למטרות חינוכית, טיפולית, ושינוי חברתי.
הוא מתקיים או על ידי קבוצות של שחקנים מאומנים המופיעים בצורה אמנותית מול הקהל על פי נושא שהוגדר, או במפגשים  בהן מנחה יחיד מעביר אירוע לקבוצתאנשים, שבה המשתתפים מספרים סיפורים אישיים, והופכים לשחקנים.קבוצת תיאטרון הפלייבק הראשונה הוקמה במחוז דאצ'סו אלסטר של מדינת ניו יורק, צפונית לניו יורק בשנת 1975 על ידי ג 'ונתן פוקס, סטודנט של אלתור שלמד פסיכודרמה, ואת אומנות הסיפור המסורתי, האוראלית.
קבוצה זו, פיתחה את צורת הפלייבק הבסיסית, לקחה אותה לבתי ספר, בתי סוהר, מרכזים לקשישים, כנסים ופסטיבלים במאמץ לעודד אנשים מכל שכבות החברה לתת לסיפור שלהם להישמע.
הרעיון של תיאטרון פלייבק נתן השראה לאנשים רבים, קבוצות פלייבק קיימות כיום על שבע יבשות.
בשנת 1990 נוסדה רשת תיאטרון פלייבק בין לאומית במטרה לתמוך בפעילות פלייבק ברחבי העולם.
בשנת 2006 מספר החברים ברשת הפלייבק הבינלאומית:   (IPTN) מנתה כ 100 קבוצות ו כ 300 חברים בודדים מ -50 מדינות.
במהלך השנים נערכו כנסים בינלאומיים של תיאטרון פלייבק:
בסידני, אוסטרליה (1992), בכפר בצפון של הלסינקי, פינלנד (1993), ב אולימפיה, וושינגטון (1995), פרת ', אוסטרליה, (1997), יורק, אנגליה (1999) ו שיזוקה , יפן (2003). סאו פאולו, ברזיל (2007)
   
השחקנים יציגו את הסיפור, בתהליך טקסי, באמצעות פנטומימה, מוסיקה ותמונות המדוברת. השיקוף, יבוא מספר נוסף, ובדרך זו, האנשים בקהל יהיה עדים ליצירת תיאטרון על הסיפורים שלהם.

תמונות היסטורות מהשנים המוקדמות של קבוצת הפלייבק הראשונה